[title size=”1″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” class=”” id=””]Ebru Malzemeleri – Tekne[/title]

Ebru yapımı için hazırlanmış olan suyu koyacağımız bir çeşit kaptır. Eski zamanlarda çatlakları ziftle kapatılmış budaksız çam ağacından yapılırken, sonraları paslanmaz olarak bilinen krom esaslı metal malzemelerden hazırlanmıştır. Çinko, alüminyum, galvaniz, cam, pleksi veya plastik gibi su sızdırmayan her türlü malzeme içinde ebru yapılabileceği gibi yüzey gerilimine en uygun tepkiyi metal tekneler vermektedir.

Tekne ölçülerini ebrulanacak kâğıdın ölçüsü belirler, ancak suya yatırılan kâğıt 2-3mm.genişleyeceği için teknenin ebadı yarım santim daha büyük; teknenin derinliği de 5-6 cm. olmalıdır. Teknenin kenarı ise kâğıt sıyrılarak çıkarıldığından, kâğıdı çizmeyecek şekilde pürüzsüz bir yüzey hâline getirilmelidir.

 

Muhtelif boy ebru teknesi

[separator style_type=”double” top_margin=”” bottom_margin=”” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””][sharing tagline=”Bu yazıyı sosyal medya platformlarında paylaşmak veya e-mail ile yollamak için bu yandaki simgeleri kullanabilirsiniz” tagline_color=”#ffffff” title=”#EBRUSANATI” link=”” description=”Ebrusanati.com sitesi aracılığıyla” pinterest_image=”” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”5px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”#dd3333″ class=”” id=””][/sharing]