[title size=”1″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” class=”” id=””]Ebru Malzemeleri – Öd[/title]

Kıvamlı suyun üzerinde boyaların dibe çökmeden yayılmasını sağlamak amacıyla sığır ödü kullanılır. Suyun üzerindeki yüzey gerilimini kırıp boyaya bir yüzey gerilimi sağlar. İçerisinde safra asitleri bulunduran öd, bozulmaması için önceden kaynatılarak saklanır. Kullanmadan önce her boyayanın içine kâfi miktarda konularak ayar yapılır.

Koyun ödü de sığır ödü ile aynı vazifeyi görür, ancak yüzeydeki açılma kuvveti sığır ödünün yarısı kadardır. Eskiden sığır ödü yerine hazara suyu, tütün yaprağı suyu, kalkan balığı ödü de kullanılmıştır.

[separator style_type=”double” top_margin=”” bottom_margin=”” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””][sharing tagline=”Bu yazıyı sosyal medya platformlarında paylaşmak veya e-mail ile yollamak için bu yandaki simgeleri kullanabilirsiniz” tagline_color=”#ffffff” title=”#EBRUSANATI” link=”” description=”Ebrusanati.com sitesi aracılığıyla” pinterest_image=”” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”5px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”#dd3333″ class=”” id=””][/sharing]