[title size=”1″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” class=”” id=””]Ebru Nedir ?[/title]

Teknik olarak her mevsimde ebru yapılabilse de gerçek anlamda kaliteli ebru ancak 18-20 derece sıcaklıkta ve % 60 bağıl nemin altında yapılabilir.

ebru-nedir-853Uygun ortam sağlandıktan sonra önceden hazırlanan ve kitre, deniz kadayıfı, sahlep gibi maddelerle kıvamı arttırılmış su, yavaşça tekneye boşaltılır ve spatula ile karıştırılır. Suyun kıvamına bir biz yardımıyla bakılır. Su yüzeyinde açılabilen bir boya, biz ile tekneye damlatılır ve bizi derine batırmadan yüzeydeki boya hareket ettirilir. Boya geri hareket ediyorsa tekne su istiyor; sabit kalıyorsa ayarı tamam olmuş demektir. Teknede homojen bir dağılım oluşturulduktan sonra suyun üzeri örtülerek bir süre dinlendirilir.

Su dinlendikten sonra küçük kaplara her renk için ayrı ayrı fırça koyulup sulandırılmış ve bir miktar öd ilave edilmiş olan boyaların ayarı yapılır. Ebru çeşitlerine göre ayarlar farklılık arz eder. Bütün ebru çeşitleri aynı teknede yapılabileceği gibi çiçekli ebruda kontrolü arttırmak için daha yoğun su kullanılabilir.Ebru tamamlandıktan sonra kâğıt, teknenin bir köşesinden sabitlenerek dikkatlice tekneye yatırılır ve tekne kenarından sıyrılarak kaldırılıp sergende kurumaya bırakılır.

[separator style_type=”double” top_margin=”” bottom_margin=”” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””][sharing tagline=”Bu yazıyı sosyal medya platformlarında paylaşmak veya e-mail ile yollamak için bu yandaki simgeleri kullanabilirsiniz” tagline_color=”#ffffff” title=”#EBRUSANATI” link=”” description=”Ebrusanati.com sitesi aracılığıyla” pinterest_image=”” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”5px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”#dd3333″ class=”” id=””][/sharing]